Jak bezpiecznie przewieźć choinkę autem? [Infografika]

5 minuty czytania

 Właśnie udało Ci się uprzedzić gościa, który tak jak Ty chciał ją zabrać do siebie. Doskonała wysokość i kształt, a jej świeża woń sugeruje, że jeszcze wczorajszej nocy stała niczego nieświadoma pośrodku ciemnego lasu. Teraz cała należy do Ciebie – Twoja choinka idealna. Gdy finalizując pozornie najważniejszy etap, dumny wyciągasz rękę po resztę z kwoty jaką zapłaciłeś sprzedawcy, w Twojej głowie pojawia się zasadnicze pytanie: Jak jak ją teraz przewiozę do domu?
 

Choinka jak pocisk przy zderzeniu


 
Nawet jeśli z miejsca zakupu do przejechania masz niewielki dystans, to konieczne jest zadbanie o odpowiednie bezpieczeństwo przewozu. Sprzedawane iglaki mają średnio około 2 metrów wysokości i wagę w okolicach 25 kg. Jeśli więc nie dysponujesz dużym autem dostawczym to przewiezienie takiego drzewka może okazać się nie lada problemem.

Niemiecki automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków (ADAC) przeprowadził test zderzeniowy pojazdu z choinką przewożoną na dachu. Drzewko przywiązane z niewystarczającą starannością wystrzeliło przy zderzeniu z ogromnym impetem. Aby przewożoną choinkę unieruchomić na dobre użyto taśm transportowych, ale pomimo tego zabezpieczenia, bezwładność choinki nieco uszkodziła dach samochodu. Jak wynika z przeprowadzonych testów, choinkę należy solidnie przymocować i zachować szczególną ostrożność na drodze.
 

Przewożenie choinki w bagażniku wewnętrznym


 
Przewożenie choinki w bagażniku wewnętrznym samochodu jest najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem. Większość choinek jest obecnie owijana w specjalne siatki, co znacząco ułatwia ich załadunek i transport. W celu stabilnego przymocowania drzewka możemy wykorzystać rozmieszczone w strefie ładowania uchwyty. Jeśli choinka jest nieco dłuższa należ dodatkowo złożyć tylne oparcia, jednak tak, aby nie zasłaniała widoczności kierującemu pojazdem. Jeśli choinka wystaje z bagażnika na więcej niż pół metra to na jej czubek musimy zawiesić biało-czerwoną chorągiewkę. Z racji na poważne obrażenia w przypadku kolizji ręczne przytrzymywanie choinki lub wystawianie jej przez okno jest kategorycznie zabronione. Należy również uważać, aby przy załadunku lub rozładunku choinki z bagażnika nie uszkodzić powierzchni tylnego zderzaka. Przewożąc choinkę wewnątrz auta powinniśmy się liczyć również z tym, że po takiej podróży będziemy musieli wysprzątać je z drobnych igieł i żywicy (co nie należy do łatwych zadań 🙂 ).
 

Choinka, którą można przewieźć w bagażniku
Źródło: www.everydayoriginals.files.wordpress.com

 

Przewożenie choinki na bagażniku dachowym


 
Co w sytuacji gdy nasza choinka nie mieści się jednak w bagażniku? Jeśli nasze auto nie posiada bagażnika dachowego to nie ma mowy o przewozie choinki w taki własnie sposób. Transport choinki bezpośrednio na dachu auta jest niezgodny z przepisami ruchu drogowego (art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym) oraz może nas kosztować nawet 500-złotowy mandat i punkty karne.

Gdy nasze auto jest wyposażone w taki bagażnik, nadal musimy zadbać o klika kluczowych elementów. Czubek choinki musi być skierowany w przeciwnym kierunku do kierunku jazdy, dzięki czemu drzewko będzie bardziej aerodynamiczne, a jego gałęzie mniej narażone na uszkodzenia. Choinka nie może wystawać z tyłu samochodu na długość większą niż 2 m, zaś z przodu pojazdu pień może wystawać maksymalnie na 0,5 m i musi być oznaczony pomarańczową chorągiewką. Po zmroku zaleca się zamocowanie na transportowanej choince czerwonego i odblaskowego światełka. Jeśli podczas przewozu zabraknie któregoś z tych elementów, to narażamy się na mandat w wysokości 150 zł.

Do mocowania choinki należy użyć solidnych taśm bagażowych z mechanizmem ściągającym, które następnie przewiązujemy przez poprzeczne belki bagażnika dachowego. Właśnie takie taśmy bagażowe zapewniły idealne trzymanie drzewka na dachu samochodu w teście ADAC. Bardzo ważne, aby nie były to powszechnie stosowane gumy zakończone haczykami lub nierozciągliwe taśm. Jak zostało to udowodnione we wspomnianych badaniach (ADAC) w przypadku zderzenia, gumki nie są w stanie utrzymać choinki i leci ona do przodu niczym pocisk.

Choinka zabezpieczona do przewozu na dachu auta
Źródło: www.media.propertycasualty360.com

 

Infografika


 
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego przewozu choinki autem w formie infografiki

 

Infografika - Jak bezpiecznie przewieźć choinkę autem?
Źródło: Moto Integrator/M. Sitkiewicz infografika.wp.pl ⓒ