Jazda zimą – przydatne porady dla kierowców

3 minuty czytania

Kalendarzowa zima 2021 już się rozpoczęła, a wraz z nią prawdopodobnie kilka tygodni trudnych warunków drogowych. Choć w ostatnich latach zimy są nieco łagodniejsze, wciąż zdarzają się mrozy przekraczające kilkanaście stopni Celsjusza. Wszyscy też pamiętamy ubiegłą zimę, gdzie brodziliśmy w śniegu po pachy. Biały puch, zmieszany z błotem i solą drogową może wyrządzić sporo szkód. Można je zminimalizować, pod warunkiem że będziemy przestrzegać kilku zasad.

1. Przygotuj auto do jazdy

Usunięcie śniegu i lodu przywartego do samochodu jest sprawą oczywistą. Jednak to, o czym bezwzględnie należy pamiętać to sprawdzenie czy pod maską i w okolicy nawiewu nie ma nadal pozostałości gałęzi i liści. Zalegające śmieci zatykają odpływy, powodując wilgoć, a pod koniec zimy stają się punktami gromadzącymi „solankę” zmieszaną z brudem. W efekcie szyby zaczynają parować, powodując ograniczoną widoczność, a w skrajnych przypadkach w starszych modelach mogą pojawić się ogniska korozji. O tym jak zabezpieczyć auto przed korozją możesz przeczytać tutaj.

Żródło: https://stock.adobe.com

2. Zaopatrz się w łopatę i piasek

Szczęśliwcem ten, kto ubiegłej zimy miał te gadżety w aucie. Nie wiemy jak dużo śniegu spadnie w tym roku, a pogoda długoterminowa radko się sprawdza. Bezpieczniej więc zawczasu zaopatrzyć się w niewielką łopatę i piasek do podsypania kół. Niektórzy wożą ze sobą także cienkie drewniane deseczki, które w razie konieczności podkładają pod koła. Może to się okazać zbawiennie, gdy rano za oknem z zaskoczeniem zaobserwujemy ośnieżone i oblodzone drogi, a za 15 minut musimy być w pracy.

3. Starannie usuń śnieg z obuwia

Otrzepywanie obuwia, stukając o progi to standardowe zachowanie kierowców. Dokładne czyszczenie butów powinno jednak wejść w nawyk, gdyż ośnieżone podeszwy ślizgają się po pedałach, a to stwarza ryzyko wypadku. Należy jednak robić to ostrożnie. Szczególnie kobiece obcasy mogą spowodować głębokie rysy na lakierze. Aby temu zapobiec w łatwy sposób można zabezpieczyć progi nakładkami lub folią ochronną. Montaż zajmuje zaledwie kilka minut, a skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

4. Dociąż swój samochód

Im auto waży więcej tym lepiej trzyma się drogi. Jeśli boisz się poślizgu, bo Twój samochód jest lekki, zatankuj go do pełna. Możesz również włożyć cięższe rzeczy do środka, żeby zwiększyć wagę pojazdu. Nie można jednak przesadzić, ponieważ zbyt mocne obciążenie tylnej osi przy napędzie na przód spowoduje jeszcze większe problemy z przyczepnością.

5. Bądź wyrozumiały

W tym szczególnym okresie warto nieco łaskawszym okiem spojrzeć na pozostałych uczestników ruchu. Mało prawdopodobne jest celowe robienie przestojów. Zazwyczaj są one wynikiem zakopania w śniegu czy utrudnionego rusza po “szklance”. Dodatkowe nerwy na drodze nikomu nie służą. Pamiętaj, stojąc w korku wpuszczaj przed siebie kierowców czekających na podporządkowanej ulicy, pieszych obowiązkowo przepuszczaj na pasach, a tym, którym samochód odmówił posłuszeństwa, pomóż. Pomagając sobie nawzajem, możemy zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się na drodze, a w efekcie poprawić statystki wypadków. Wyjście z domu 20 minut wcześniej pozwala uniknąć pośpiechu i stresu, który może doprowadzić do stłuczki.

Żródło: https://stock.adobe.com