Używany samochód – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

3 minuty czytania

Kupno auta to dla wielu ważna decyzja poprzedzona wnikliwą analizą. Często konsultujemy ją z osobami, które znają się na mechanice pojazdów. Warto jednak samemu wiedzieć, które elementy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę i o co pytać sprzedawcę. Zakup używanego auta zazwyczaj podyktowany jest chęcią oszczędności. Trzeba jednak zachować czujność, bo choć z pozoru wszystko może wydawać się sprawne, w efekcie wymagać będzie napraw, które finalnie mogą nas słono kosztować. Jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, za wszelką cenę będzie chciał zataić przed nami wady. Podpowiadamy o czym należy pamiętać podczas dokonywania wyboru.

1. Przebieg

To jeden z czynników, który sporo mówi o zużyciu auta. Wartość 200 tys. km to niemal magiczna bariera, której przekroczenie oznacza teoretycznie spory spadek wartości auta. Jeśli właściciel deklaruje niski przebieg, niepokój powinny budzić wszelkiego rodzaju przetarcia na kierownicy, uchwycie zmiany biegów lub uszkodzenia tapicerki fotela. Jeśli wyraźne przetarcia nie będą pokrywać się z przebiegiem na liczniku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że licznik został „przekręcony”.

2. Korozja

Szukajmy ognisk korozji, które początkowo mogą być niewielkie, a z czasem zająć większą powierzchnię. Oprócz sprawdzenia nadwozia, warto zajrzeć pod spód auta. Tam także może być ukryta rdza.

3. Części pod maską i elementy podwozia

Z tym warto udać się do specjalisty. Fachowiec na nasz koszt może dokonać oceny, co wymagać będzie ewentualnej naprawy i jakiego rzędu są to wydatki.

Źródło: freepik.com

4. Wnętrze

Zwróć uwagę na ogólny stan foteli, kokpitu i kierownicy. Elementy odbiegające od ogólnego wnętrza są sygnałem, że zostały wymienione. Warto dopytać o powód. Sprawdź także radio, sterowanie lusterkami oraz podnoszenie szyb. Nie daj się nabrać na twierdzenia o nienabitej klimatyzacji. Jeśli po kilku minutach wnętrze będzie utrzymywało taką samą temperaturę to znak, że nie działa. Warto skontrolować działanie każdego systemu w aucie. Nawet jeśli go nie potrzebujesz, może to być argument do negocjacji ceny.

5. Bezwypadkowość

Nasze podejrzenia powinna budzić grubsza powłoka lakieru na większym obszarze – może to świadczyć o jego powypadkowej przeszłości. Warto również z dużej i małej odległości sprawdzić czy są różnice w odcieniach lakieru na poszczególnych fragmentach nadwozia. Pamiętajmy, także że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Jeśli to możliwe, przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić sprzedawcę w Internecie. Zweryfikujmy czy dany auto komis cieszy się dobrą opinią wśród kupujących. Jeśli ogólny stan nie wzbudził naszych zastrzeżeń, a cena została zaakceptowana, można dokonywać zakupu. Nie zapominajmy jednak o dodatkowych kwestiach, które powinny być podyktowane zdrowym rozsądkiem. Dla naszego własnego bezpieczeństwa warto dokonać przeglądu samochodu, mimo ważnych badań technicznych. Z podobnych względów powinniśmy zadbać o wymianę podstawowych części eksploatacyjnych takich jak oleje czy filtry. Warto także pomyśleć nad usunięciem podstawowych mankamentów wizualnych. Inwestycja będzie niezbyt kosztowna, a efekt – widoczny od razu. Zarysowania powstałe w miejscach najczęstszego użytkowania możemy zamaskować stosując np. nakładki na progi drzwi. Częstym zabiegiem stosowanym przez właścicieli używanych aut jest przyklejenie ozdobnych listew, które nadają samochodowi ekskluzywnego charakteru.