Zasady prawidłowego mycia auta na myjni bezdotykowej

3 minuty czytania

 Połączenie weekendu oraz pięknej pogody dla właścicieli myjni bezdotykowych oznacza jedno – gwarantowany, duży zysk. Natomiast dla właścicieli zabrudzonych aut jest to oznaka sznura pojazdów przed każdą z takich myjni. Kiedy jednak cierpliwie odczekamy swoje w kolejce, wrzucimy monety i złapiemy za lance to czy aby na pewno posługujemy się nią poprawnie? Wydawać by się mogło, że nie ma w tym żadnej filozofii, a jednak. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się o kilku zasadach o których mogłeś nie mieć pojęcia, a dzięki którym sporo zaoszczędzisz.

Dobierz odpowiednią sekwencję


Umycie samochodu na myjni bezdotykowej ma swoje zalety, bo pozwala na szybkie i tanie odświeżenie auta. Mycie rozpoczynamy od uruchomienia programu z szamponem i okrążamy auto, zwilżając je w całości, tak aby brud najpierw mógł namoknąć. Taki zabieg pozwoli nam na znacznie łatwiejsze usunięcie nagromadzonego brudu. Następnie, powoli raz przy razie i możliwie najdokładniej przesuwamy lancę myjki ciśnieniowej po lakierze. Aby poprawić skuteczność tej czynności mycie auta należy zacząć od samej góry kierując się ku dołowi. Dokładnie taką samą sekwencję zachowujemy przy spłukiwaniu pojazdu. Jeżeli będziemy robić to od dołu, na lakierze zostanie znacznie więcej zacieków. Dopiero na sam koniec zabieramy się za spłukanie felg. Po wykonaniu wspomnianych zabiegów mycie kończymy programem z woskiem osuszającym, który pozwoli pozbyć się z lakieru namiaru wody.

Zaciekom mówimy nie

Najważniejsza rzecz po opłukaniu auta to dobre osuszenie lakieru, czyli jedyny sposób na uniknięcie zacieków. Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie duża mikrofibra (zmywakiem kuchennym lub ubrania rysują lakier), której grubość i wymiary powodują, że swobodnie wystarczy ona do wytarcia całego samochodu, bez konieczności jej wymiany. Ścierkę lub gąbkę przesuwamy delikatnie po lakierze, aż do wysuszenia powierzchni. Ze względu na możliwość zarysowań, unikać należy przecierania kurzu z suchej karoserii. Dobrze jest zabezpieczyć karoserię woskiem, który ochroni lakier przed chemią z myjni bezdotykowej i ułatwi zmywanie brudu. Trzeba tylko pamiętać o właściwym przygotowaniu karoserii, czyli dokładnym jej umyciu i wysuszeniu.

Mycie mikrofibrą

Uwaga na lakier!


Myjka wysokociśnieniowa dobrze zmyje powierzchniowy brud i opłucze auto z soli, ale wymaga znajomości podstawowych zasad ze strony myjącego. Przede wszystkim lancy nie można trzymać zbyt blisko karoserii – odpowiednia odległość to minimum 30-40 centymetrów. Jeśli podczas mycia lanca zbyt często będzie znajdować się bliżej, woda pod wysokim ciśnieniem zedrze lakier bezbarwny lub uszkodzi (a nawet wyrwie) uszczelki. Dodatkowo może dojść do zerwania szpachli (zwłaszcza ze zderzaków). Chemia używana na tego typu myjniach również negatywnie wpływa na plastikowe wykończenia nadwozia, jeśli stosowana jest ze zbyt bliskiej odległości. W skrajnych przypadkach skutki nieumiejętnego umycia auta mogą pochłonąć u lakiernika nawet kilkaset złotych.

Odprysk na zderzaku


Jeśli chociaż jedna z informacji zwartych w moim tekście była dla Ciebie przydatna to już jest mój mały sukces. 🙂 Jesteś stałym bywalcem myjni bezdotykowych i uważasz, że o zapomniałem o jakieś zasadzie? Zostaw swoją sugestię w komentarzu, na pewno się przyda!