Jak przygotować auto do wyjazdu na majówkę?

5 minuty czytania

 Samochód jest najczęściej wybieranym przez Polaków środkiem lokomocji do dalszych wyjazdów, a jedną z okazji do takowego będzie zbliżająca się majówka. Aby w spokoju zasmakować dań z grilla, najpierw trzeba bezpiecznie dojechać na miejsce. Chociaż pewne rzeczy mogą wydawać się oczywiste, dopiero kiedy coś się zepsuje przypominamy sobie o tym, czego przed wyjazdem nie sprawdziliśmy. Przed tego typu wyjazdem, zawsze jest mnóstwo rzeczy do przygotowania i w ten sposób istotne kwestie mogą nam zwyczajnie umknąć. Postanowiłem, że zaoszczędzę Ci nieco cennego czasu i sporządziłem poniżej krótką listę najważniejszych rzeczy, jakie należy sprawdzić przed majówkową podróżą.

1. Opony


Zadbanie o ogumienie jest jednym z kluczowych elementów, w końcu to jedyna część samochodu, która bezpośrednio styka się z jezdnią. Przede wszystkim sprawdź ciśnienie w oponach, możesz to zrobić na najbliższej stacji benzynowej. Zbyt mała liczba atmosfer powoduje, że auto prowadzi się niestabilnie, a same ogumienie szybko się nagrzewa. Dodatkowo w takim przypadku auto zużywa dużo więcej paliwa. Sprawdź również czy posiadasz koło zapasowe, a jeśli tak, to czy jest ono sprawne. W kwestii bieżnika to nie powinien być on mniejszy niż 3 mm w oponach letnich. Nie masz miarki pod ręką i nie wiesz jak sprawdzić wielkość bieżnika? Łap prosty protip jak to zrobić: Włóż “dwugroszówkę” w rowek bieżnika koroną orła skierowaną ku dołowi, jeśli korona jest widoczna całkowicie, natychmiast należy wymień opony!
Mapy Google

2. Hamulce


Kolejnym, bardzo ważnym element są hamulce i ich sprawne działanie niezależnie od warunków na drodze. Podstawową czynnością będzie oczywiście sprawdzenie czy auto odpowiednio reaguje, gdy naciskasz pedał hamulca. W tym celu warto wykonać dwa, solidne hamowani – jedno przy zimnym, drugie przy rozgrzanym silniku. Auto zwalnia stabilnie, a system ABS działa jak należy? W takim razie możesz ruszać w drogę. Możesz jeszcze sprawdzić czy samochód swobodnie stoczy się z górki po spuszczeniu wszystkich hamulców. Pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym znajdującym się pod maską!

3. Płyny


Pozostając w temacie płynów w pierwszej kolejności warto zajrzeć pod auto i sprawdzić czy nie ma tam żadnego wycieku. Jeśli zauważyłeś wyciek, niezbędna może okazać się wizyta u mechanika w celu wymiany przewodów. Wiosna to też dobry czas na wymianę oleju silnikowego, sprawdź jego poziom w silniku, jeżeli zbliża się lub przekroczył minimum dolej takiego samego (rodzaj wlanego oleju wraz z przebiegiem powinien być opisany na karteczce po ostatniej wymianie u mechanika).

Warto skontrolować też poziom płynu chłodniczego. W tym celu należy ustawić auto na równej nawierzchni, odszukać pod maską zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego i skontrolować poziom płynu (nie otwierając go). Płyn do spryskiwaczy to też ważna kwestia, szczególnie w długich trasach. Jeśli wewnątrz zbiornika na płyn do spryskiwaczy znajduje się jeszcze płyn zimowy, można bez obaw wlać do niego letni płyn. Płynów nie można ze sobą łączyć jedynie przed zimą, kiedy letni mógłby po prostu zamarznąć. Każdy ze wspomnianych płynów warto też zabrać ze sobą, aby niezależnie od sytuacji móc go uzupełnić.

4. Światła


To również ważny element, który należy sprawdzić przed wyjazdem na majówkę, szczególnie jeśli zakładasz podróż po zmroku. Aby dotrzeć bezpiecznie na miejsce upewnij się, że na pewno wszystkie światła działają poprawnie. Sprawdź także prawidłowe ustawienie reflektorów, tak aby dobrze oświetlały drogę, a przy okazji nie oślepiały innych kierowców. Nie zapomnij o kierunkowskazach i zabierz ze sobą zapasowe żarówki oraz bezpieczniki. Nie masz takich swoim schowków? Nic nie szkodzi, dostaniesz je na każdej stacji benzynowej.

Światła

5. Inne


Rzuć też okiem na szybką listę pozostałych elementów, które warto sprawdzić przed wyjazdem. Akumulator – sprawny gwarantuje łatwe uruchomienie pojazdu. Ubezpieczenie OC oraz przegląd to kwestie bez których lepiej nie opuszczać parkingu. Ostatnio Twoje auto gorzej wchodzi w zakręty, czujesz, że samochód zaczyna “pływać” w trakcie skręcania? Możliwe, że przyszedł czas na wymianę amortyzatorów. Po zimie wycieraczki też mogą nie być w najlepszej kondycji. Pamiętaj także o wymianie filtrów powietrza i odgrzybianiu klimatyzacji dla lepszego komfortu podróży.


Mam nadzieję, że udało mi się zaoszczędzić Ci choć trochę cennego czasu, który możesz spożytkować w zupełnie inny sposób. Sprawdzasz też inne elementy, o których nie wspomniałem w tekście? W trasie zepsuło Ci się coś co całkowicie pominąłem w zestawieniu? Koniecznie poinformuj o tym mnie i innych w komentarzu, abyśmy i my mogli uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas wyjazdu.