Akcja znicz 2016

Akcja “Znicz 2016” aż do 2.11 – na co zwrócić szczególną uwagę

3 minuty czytania

 
 W sobotę 29.10.2016 r. rozpoczęła się coroczna akcja “Znicz”, która w tym roku potrwa wyjątkowo długo, bo aż 4 dni – do 2 listopada. Wielu z odwiedzających cmentarze już podczas weekendu przystąpi do podróżowania. Podpowiadamy na co szczególną uwagę powinni zwrócić kierowcy podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.
 

Kilka tysięcy funkcjonariuszy


 
Z powodu zbliżającego się Święta ruch na drogach w okolicach cmentarzy może być wzmożony. Policjanci podczas kontroli sprawdzą stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości. Ze względu na pośpiech często zapominamy o takich podstawach jak włączone światła do jazdy dziennej, zapięte pasy bezpieczeństwa lub foteliki dla dzieci objętych nakazem stosownego przewozu (do osiągnięcia 150 cm). Pamiętajcie by sprawdzić powyższe czynności każdorazowo przed wyjazdem. Warto także mieć już zmienione opony na zimowe.
 

Specjalne linie komunikacji miejskiej


 
Zmiany organizacji ruchu wokół nekropolii, kontrole drogowe oraz wszechobecne korki, to tylko nieliczne z powodów, aby w tym okresie skorzystać ze środków komunikacji publicznej. Dodatkowe linie autobusów i tramwajów ze względu na uprzywilejowanie, sprawniej dowiozą nas na miejsce, tam gdzie “osobówką” nie wjedziemy, nie wspominając o znalezieniu wolnego miejsca parkingowego. Bazując na doświadczeniach z poprzednich lat, wiemy, że dojazd komunikacją publiczną jest znacznie szybszy. Decyzja o wybraniu komunikacji miejskiej pozwoli również, na zaoszczędzeniu wielu nerwów związanych z dotarciem na cmentarz własnym samochodem. 😉

Specjalny autobus dojeżdżający na cmentarz.
Specjalny autobus z dojeżdżający na cmentarz. Źródło: BKM

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?


 
Jeśli jednak zdecydujecie się na dojazd własnym samochodem to przedstawimy wam kilka aspektów na które należy szczególnie uważać. Unikajcie jazdy “na pamięć” ponieważ w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich, zostanie zmieniona czasowo organizacja ruchu drogowego. Pamiętajcie również, że policjant kierujący ruchem jest wyżej w hierarchii przepisów drogowych od znaków drogowych i sygnałów świetlnych. Listopad charakteryzuje się jesiennymi warunkami pogodowymi (mgły, wcześniej zapadający zmrok, deszcz i mokra nawierzchnia), które przy nadmiernej prędkości mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa na drodze, także noga z gazu. 🙂
 
Piesi natomiast powinni poruszać się wyłącznie po chodnikach, a w przypadku braku takowych, obowiązani są poruszać się poboczem lub ostatecznie jezdnią. Pamiętając przy tym, by poruszać się lewą stroną drogi i mieć przy sobie element odblaskowy, ewentualnie latarkę.

Odblaski Avisa
Odblaski. Źródło: Cozadzień.pl

 

Statystki nie pozostawiają złudzeń


 
Za Komendą Główną Policji, podczas ubiegłorocznej Akcji “Znicz” doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 340 zostało rannych. Jak co roku w tym okresie policjanci apelują o czujność i rozwagę. Przyczyną niebezpiecznych manewrów na drogach jest często świąteczny pośpiech oraz nadmierna prędkość. Przyłączamy się do tego apelu, abyśmy wszyscy bezpiecznie odwiedzili groby naszych bliskich w czasie Wszystkich Świętych i w okolicznych dniach.