Jak sprawnie zapakować bagażnik przed wyjazdem?

4 minuty czytania

   Jesteśmy właśnie na półmetku okresu wakacyjnego. Ze względu na pandemię tegoroczne wakacje są inne niż poprzednie, ale nie ma tego złego. W tym roku większość urlopowiczów zrezygnowała z popularnych dotychczas wczasów za granicą na rzecz odkrywania uroków naszego kraju. Nierzadko ta decyzja związana jest z wykorzystaniem własnego auta, jako środka lokomocji. Przy wyjeździe z rodziną na 1-2 tygodnie właściwe zagospodarowanie przestrzeni bagażnika jest na wagę złota. Jeśli dotychczas co najmniej jedna walizka wakacje musiała spędzać w domu to mam dla Ciebie kilka porad, za sprawą których już zawsze będziesz mistrzem pakowania bagażnika.
 


 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu


 

Przede wszystkim nie powiększaj przestrzeni ładunkowej poprzez demontaż półki oddzielającej przedział bagażowy od pasażerskiego (pojazdy kombi, hatchback). Takie zachowanie w połączeniu z załadowaniem bagażnika aż po sam sufit może doprowadzić do tragedii w sytuacji kryzysowej. Podczas wypadku nadmierny bagaż może okazać się zagrażającą życiu bronią, dotkliwie raniąc wszystkich podróżujących. Jadąc 100 km/h i gwałtownie naciskając pedał hamulca, przedmiot ważący 30 kg zamieni się w pocisk ważący trzy razy więcej.
 
Kolejną kwestią jest właściwe rozlokowanie elementów wyposażenia odpowiadających za bezpieczeństwo (apteczki, trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy.) Pamiętaj, aby umieścić je w łatwo dostępnym miejscu bagażnika. Jeśli zajdzie taka potrzeba, musisz mieć do nich sprawny dostęp bez konieczności wypakowywania całego bagażu. Dodatkowo nie zapomnij o sprawdzeniu daty przydatności gaśnicy.
 
Ostatnią kwestią związaną z bezpieczeństwem jest sprawdzenie wysokości strumienia światła przy w pełni załadowanym bagażniku. Duże obciążenie tylnej części auta może unosić przód, przez co będziesz oślepiać innych kierowców podczas jazdy. Samodzielna regulacja świateł np. na stacji benzynowej rozwiąże ten problem.
 
Bagażnik VW Golf 8
 

Jak układać rzeczy w bagażniku?


 

Mając już uporządkowane najważniejsze elementy związane z bezpieczeństwem, możemy przejść do clou wpisu. Nadrzędną zasadą podczas pakowania bagażnika jest – ostatni bagaż, jaki włożysz do bagażnika, będzie pierwszym, który wyciągniesz po dotarciu na miejsce. W związku z tym pakując bagażnik, zacznij od najcięższych i największych bagaży, podczas układania walizek, najcięższa powinna trafić na sam dół i jak najbliżej tylnej kanapy. Zanim jednak do tego przejdziesz, sprawdź i wykorzystaj wszystkie ukryte schowki bagażnika – idealne do spakowania mniejszych rzeczy. Jeszcze raz pamiętaj, że przedmioty, które najbardziej będą potrzebne, muszą być w miejscu najłatwiej dostępnym.
 
Po wykorzystaniu schowków i umiejscowieniu największych walizek możesz w powstałą między nimi przestrzeń ułożyć mniejsze, miękkie torby sportowe albo śpiwory czy karimaty. Dodatkowo pomyśl o podzieleniu wszystkich przedmiotów na odpowiednie kategorie. Akcesoria na plażę czy zabawki układaj w tym samym miejscu, co pozwoli zaoszczędzić czas i zyskać dodatkową przestrzeń, a te nie będą przesuwać się po całym bagażniku. Ogólnie mniejszy bagaż łatwiej jest zapakować w bagażniku, dlatego warto rozdzielić go na kilka mniejszych toreb i walizek. Praktycznym podejściem do samego bagaż jest również ułożenie uchwytów walizek czy toreb w górną stronę, aby łatwiej było je wyjmować.
 
Pamiętaj też, że nadmierne obciążenie samego bagażnika może zmniejszyć sterowność auta. Bezpieczne rozlokuj bagaż w kabinie pasażerskiej, jeśli to możliwe, by zrównoważyć rozłożenie masy.
 
Jak sprawnie zapakować bagażnik przed wyjazdem?
 

Ochrona tylnego zderzaka podczas pakowania bagażnika


 
Często zdarza się, że niepożądanym efektem podczas pakowania bagażnika na wyjazd jest porysowany albo uszkodzony zderzak tylny. Aby temu zapobiec lub zakryć już powstałe uszkodzenia warto skorzystać z nakładki ochronnej na tylny zderzak: