Europejski Samochód Roku wybrany. Kto wygrał w 2022 roku?

2 minuty czytania

Plebiscyt na Europejski Samochód Roku odbywa się nieprzerwanie od 1964 roku. Wygrana konkursu to ogromny prestiż. Gala wręczania nagród miała miejsce w Genewie i była transmitowana przez telewizję. Co roku, międzynarodowe grono ekspertów ocenia modele, które pojawiły się na europejskim rynku w minionym roku, i wybiera spośród nich najlepszy samochód. Auta, które mogą uczestniczyć w konkursie, muszą spełnić określone warunki. Wymagane jest, aby były dostępne dla kupujących podczas etapu głosowania jurorów, a ich sprzedaż musi być prowadzona na minimum pięciu rynkach w Europie. Ponadto, szacowana roczna sprzedaż powinna wynosić ponad 5000 sztuk. W plebiscycie nie mogą brać udziału tzw. supersamochody, czyli określony typ auta sportowego. W 2021 roku tytuł ten przyznano Toyocie Yaris, drugie miejsce otrzymał Fiat 500e, zaś trzecie Cupra Formentor.

Tegorocznymi jurorami byli dziennikarze motoryzacyjni z 23. europejskich państw, w tym z Polski. Z listy 39 nominowanych aut wyłonili finałową 7. W grupie tej znalazły się następujące modele:

  1. Cupra Born
  2. Ford Mustang Mach-E
  3. Hyundai Ioniq 5
  4. Kia EV6
  5. Peugeot 308
  6. Renault Megane E-Tech
  7. Skoda Enyaq iV

Zwycięzca plebiscytu

Jurorzy zdecydowali, że południowokoreański SUV Kia EV6 jest najlepszą propozycją dla Europejczyków na 2022 rok. Auto zdobyło 279 punktów, wyprzedzając Renault Megane E-Tech Electric (265 punktów) i Hyundai Ioniq 5 (261 punktów). EV6 to nowoczesny, sportowy crossover. Zaprojektowany tak, by osiągnąć futurystyczny styl według filozofii „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Jest pierwszym modelem koreańskiej marki, który korzysta z platformy E-GMP (Electric-Global Modular Platform).

Źródło: www.kia.com

W ocenie jurorów EV6 wyróżnia się połączeniem wydajności energetycznej, akumulatora o dużej pojemności i ultraszybkiego ładowania. Posiada te same zalety jakie ma model Hyundai Ioniq 5, ale jest bardziej zrównoważony, dopracowany w konfiguracji, atrakcyjniejszy w designie i z wyższej jakości wykończeniami.