Kamera cofania czy czujnik parkowania, co wybrać?

2 minuty czytania

  Parkowanie nie należy do ulubionych manewrów kierowców. Wiele osób najzwyczajniej nie potrafi odpowiednio wjechać samochodem w ciasne miejsce parkingowe. Można jednak ułatwić sobie życie. Wystarczy zamontować w swoim aucie przydatne gadżety: kamerę cofania albo czujniki parkowania. Niewielkim kosztem unikniemy nieprzyjemnych sytuacji przy obcieraniu się o ścianę albo… inne.

 

Czujniki parkowania


 
To najprostszy i najtańszy system wspomagający kierowcę podczas parkowania. Czujniki są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z oszacowaniem odległości do ściany albo innego pojazdu. A jak to działa w praktyce? Zasada jest prosta. Wmontowane w zderzak czujniki są ultradźwiękowe i mierzą czas powrotu fali emitowanej przez sensor, która odbija się od przeszkody. Sporą wadą tego rozwiązania jest jego precyzja. Ciągły dźwięk sygnalizujący, że jesteśmy już bardzo blisko np. ściany pojawia się 30-50 cm od przeszkody. Dodajmy, że urządzenie radzi sobie bardzo dobrze niezależnie od pogody.

 
czujniki parkowania
 

Kamera cofania


 
Alternatywą dla czujników parkowania jest kamera cofania. To bardziej precyzyjne, ale i droższe urządzenie. Niewielką kamerę z szerokokątnym obiektywem montuje się z tyłu, a ekran wewnątrz auta. Z zakupem i wyborem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu, bo na rynku jest aktualnie kilkanaście modeli. Najczęściej kamerki montowane są w ramce tablicy rejestracyjnej.
 
Najpopularniejszymi kamerami cofania są te w zestawie z dołączonym wyświetlaczem LCD w lusterku wstecznym. Podczas jazdy wbudowany monitor pełni rolę standardowego lusterka wstecznego, a w momencie włączenia biegu wstecznego, automatycznie załącza się obraz z kamery cofania. Montaż takiego urządzenia jest bardzo prosty i nie wymaga wizyty u specjalistów.
 
kamera cofania
 

Co wybrać


 
Niewątpliwymi zaletami czujników parkowania są: cena, prostota w działaniu, łatwość montażu i całkiem dobra skuteczność w ostrzeganiu. Za kamerą cofania przemawia przede wszystkim lepsza precyzja, łatwość przy wykonywaniu manewrów i brak konieczności wiercenia otworów w zderzaku. Ale czy faktycznie warto wydawać dwukrotnie więcej pieniędzy na kamerę? Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dobrej jakości czujniki parkowania.