Zarysowane lub uszkodzone auto na parkingu – co zrobić

4 minuty czytania

  Obładowany siatkami (w końcu tylko słabeusze noszą na 2 razy 😉 ) wychodzisz z supermarketu i zmierzasz w kierunku swojego auta. Na parkingu spostrzegasz jednak, że coś jest nie tak, a dokładnie fakt, iż któryś z kierowców pozostawił na Twoim samochodzie niemiłą pamiątkę – uszkodzenie. Niezależnie od tego, czy będzie to drobne zarysowanie czy też solidne wgniecenie, poziom frustracji sięga zenitu, w końcu ktoś oszpecił Twoją perełkę. Niemniej jednak stało się i teraz musisz tę sytuację rozwiązać, jeśli szczęśliwie nie masz jeszcze w tym doświadczenia to śpieszymy Ci z pomocą i garścią porad jak się z tym uporać.

 

Sprawca zdarzenia jest nieznany


 
Jeśli nie udało Ci się złapać sprawcy zdarzenia na gorący uczynku, ani też on sam nie pozostawił żadnej informacji powinieneś wezwać na miejsce zdarzenia policję, ta udokumentuje uszkodzenia oraz okoliczności powstania szkody. Niestety odnalezienie sprawcy zarysowania może okazać się bardzo trudne, szczególnie jeżeli nie było świadków lub nagrania z monitoringu. Wprawdzie dużo tego typów spraw nie udaje się rozwiązać, stąd też niechęć mundurowych do takich zgłoszeń, ale mają oni obowiązek je przyjmować.

Kolejnym krokiem jest zebranie materiału dowodowego. Dokładnie sprawdź, czy w miejscu w którym doszło do zdarzenia znajdował się monitoring . Z reguły większość parkingów przy supermarketach wyposażonych jest w tego typu kamery i nikt nie robi problemów, aby takie nagranie sprawdzić. W pozostałych miejscach warto zwrócić uwagę czy nie widać w okolicy kamer monitoringu miejskiego. Brak monitoringu w miejscu zdarzenia znacznie utrudnia sprawę. W takiej sytuacji możesz próbować odszukać świadków, na przykład na forach internetowych lub mediach społecznościowych poświęconych sprawom lokalnym. Niestety nawet jeśli ktoś coś widział, to same zeznania mogą nie wystarczyć ze względu na za byt małą ilość szczegółów dotyczących sprawcy.

 

Wiesz kto jest sprawcą zdarzenia


 
Twoja sytuacja przedstawia się zdecydowanie lepiej, jeśli wiesz kto odpowiada za tę niemiłą niespodziankę. Gdy po powrocie do auta sprawca czeka na Ciebie, możecie na miejscu ustalić kwotę zadośćuczynienia na pokrycie szkody, oczywiście przy założeniu, że obie strony są zgodne. Bądź jednak ostrożny, jeżeli nie potrafisz ocenić wartości spowodowanych uszkodzeń zgłoś się do ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu należy spisać stosowne oświadczenie między stronami, pamiętając o uwzględnieniu danych sprawcy, jego prawa jazdy oraz polisy OC, po czym poinformować ubezpieczyciela. Istotnym dowodem przyśpieszającym uzyskanie odszkodowania będą zdjęcia przedstawiające szkodę oraz okoliczności jej powstania.

Jeżeli jednak sprawca zdarzenia nie wyraża zgodny na polubowne rozwiązanie sytuacji lub uszkodzenie auta jest znaczące (firmy ubezpieczeniowe bardzo uważnie przyglądają się kolizjom, w których kwoty odszkodowań są wysokie) zalecamy wezwanie policji. W konsekwencji sprawca otrzyma mandat, a dzięki protokołowi sporządzonemu przez mundurowych będziemy w stanie szybciej uzyskać pieniądze.
 
Zarysowane lub uszkodzone auto na parkingu – co zrobić
 

Ubezpieczenie AC


 
Sytuacja przedstawia się dużo prościej, jeśli posiadasz AC (Autocasco). Zaistniałą szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej, a w zgłoszeniu podać jak najwięcej informacji o okolicznościach zdarzenia. Wysokość Twojego odszkodowania zależeć będzie od opinii rzeczoznawcy (jakie elementy uległy uszkodzeniu, jaki jest ich koszt naprawy, wieku auta i zakresu, które obejmuje AC). Firma ubezpieczeniowa może w pewnych sytuacjach odmówić wypłaty odszkodowania. Takie przypadki to np. brak ważnych badań technicznych pojazdu, nietrzeźwy kierowca lub złożenie nieprawdziwych danych dotyczących okoliczności zdarzenia.

 

Uszkodzone/zarysowane progi lub zderzak tylny na parkingu?


 
Jeśli potrzebujesz tanim kosztem skutecznie zamaskować zarysowania i uszkodzenia powstałe na progach lub tylnym zderzaku auta to poniżej przedstawiam rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w tym celu:
 

Jaguar e-pace
Nakładki na zderzak tylny

 

 

Jaguar e-pace
Nakładki progowe