Jak zamaskować zarysowania na tylnym zderzaku bez pomocy lakiernika?

4 minuty czytania

 Będąc aktywnym użytkownikiem auta, zazwyczaj kwestią czasu jest, kiedy zadasz sobie pytanie “Jak naprawić porysowany zderzak?”. Nie ukrywajmy, nawet najbardziej zapobiegawczemu kierowcy może przydarzyć się “mała ryska”. Podróż na lotnisko, korki, do odprawy pozostało 10 minut, pośpieszne wyjmowanie walizki z bagażnika… i pierwsza rysa gotowa. Później jest już z górki, do momentu w którym zauważysz, że lakier na zderzaku zmienił odcień z metalic na mat. 😉

Kontrola stanu powłoki lakierniczej auta to konieczność zwłaszcza, że niewielkich napraw możesz dokonać samemu w przydomowym garażu, a zaawansowane remonty lakiernicze są zazwyczaj kosztowne.

Zarysowany zderzak tylny – koszt naprawy


Koszty naprawy i lakierowania elementów samochodowych nie należą do najtańszych i ta tendencja w najbliższych latach będzie tylko wzrastać. Poza tym, dużą niedogodnością jest fakt, iż taka naprawa wiąże się co najmniej kilkudniowym brakiem auta. Jeżdżenie autem zastępczym lub wypożyczonym zawsze związane jest z pewnym dyskomfortem.

Niestety zdarzają się sytuacje w których zwyczajnie nie masz wyjścia i musisz w końcu odbyć wizytę w warsztacie blacharsko-lakierniczym. Cena całkowitego lakierowania zderzaka tylnego, zależnie od regionu Polski kształtuje się w okolicach od 400 do nawet 700 zł.
 
Koszt naprawy porysowany zderzak

Naprawa zarysowanego zderzaka – sposoby


Na szczęście w przypadku małych poprawek lakierniczych zdecydowaną większość czynności będziesz w stanie wykonać samodzielnie. Zapytasz: “Rafał, ale jak mam to zrobić skoro zupełnie się na tym nie znam?”. Spokojnie, poniżej postaram się przybliżyć Ci najprostsze metody na to jak naprawić porysowany zderzak plastikowy.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie auta. Należy je dokładnie umyć oraz spłukać, a następnie wysuszyć element zwracając uwagę, gdzie znajdują się miejsca wymagające poprawek. Rysy na lakierze, których głębokość nie sięga do podkładu, można usunąć za pomocą pasty lekkościernej. Preparat należy wetrzeć w lakier używając miękkiej szmatki, aż do uzyskania pożądanego efektu – gładkiej, połyskującej powierzchni.

W przypadku głębszych zarysowań, sięgających podkładu należy oczyścić zarysowane miejsce przy pomocy papieru ściernego (około P400). Zetrzyj całą warstwę lakieru, aż do pojawienia się powierzchni blachy, którą następnie odtłuść benzyną ekstrakcyjną i zabezpiecz lakierem podkładowym (osobiście polecam podkład w sprayu). Gdy podkład wyschnie, możesz nakładać lakier, który dostępny jest zarówno w aerozolu jak i w tradycyjnej formie (puszka/słoik). Do większych powierzchniach warto wybierać opryskiwanie, a małe lub niewidoczne rysy zakamuflujesz skutecznie przy pomoc pędzelka.

Jeżeli dostrzeżesz oznaki korozji to musisz je całkowicie usunąć. Małe początki rdzewienia zetrzesz papierem ściernym, po czym koniecznie zastosuj specjalny preparat antykorozyjny. Więcej o tym, jak zabezpieczyć samochód przed korozją przeczytasz tutaj.

Porysowany zderzak jak naprawić

Nakładka na zderzak tylny – maskuje i chroni

Jeżeli przedstawione powyżej sposoby na porysowany zderzak wydają Ci się zbyt skomplikowane lub nie masz na nie zwyczajnie czasu to mam dla Ciebie opcję pośrednią – nakładkę na zderzak tylny.

Z jednej strony uda Ci się uniknąć dużych wydatków (cena nakładki to ok. 150 zł), z drugiej natomiast nie będziesz musiał poświęcać czasu i energii na samodzielną naprawę zderzaka. Dodatkowym atutem nakładki jest fakt, iż po jednorazowym zamontowaniu nie tylko maskuje ona powstałe uprzednio rysy, ale również chroni przed pojawieniem się kolejnych. Łączny czas montażu takiej nakładki to około 15 minut, a odbywa się on za pomocą taśmy dwustronnej, więc jest bardzo prosty. Krótkie wideo przedstawiające instrukcje montażu nakładki znajdziecie tutaj.

Zakrycie zarysowań nakładką

 
Warto kontrolować i sprawdzać przy każdym myciu stan karoserii, dzięki czemu unikniesz pogłębiania się ubytków oraz w efekcie powstawania ognisk korozji. Pamiętaj, że zaawansowane naprawy blacharskie i lakiernicze najlepiej jest oddawać w ręce specjalisty.


Znasz inne, sprawdzone sposoby na naprawę zarysowanego zderzaka? Każdy taki pomysł przedstawiony w komentarzu będzie mile widziany, tak więc śmiało! 😉